Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Fundacja "Myśląc Ojczyzna - Im. Ks. Infułata Ireneusza Skubisia"

Relacja IV Kongres Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi” Wigry 17.07.2020

Utworzono dnia 19.07.2020

Odbywa się IV Kongres Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi”, czyli „Europa Chrystusa – Świat Chrystusa” w Pokamedulskim Zespole Klasztornym na Wigrach. Dzisiejsza sesja odbywa się z racji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i w roku beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Kongres zaszczycił swoją obecnością abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, Pan Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Pan Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm RP. Prelegentami byli ks. prof. Józef Krukowski (PAN Oddział w Lublinie), Pan Jarosław Schabieński (IPN Białystok) oraz Minister Wojciech Murdzek. 

Otwarcia sesji Kongresu dokonał ks. dr Jacek Nogowski, prezes Fundacji Wigry Pro, który podziękował ks. inf. dr. Ireneuszowi Skubisiowi, Założycielowi i Moderatorowi Ruchu „Europa Christi” za to, że Kongres na Wigrach odbywa się już po raz trzeci.

Opatrznościowo się stało, że IV Kongres Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi” podejmuje bardzo ważne tematy, związane ze sprawami cywilizacyjnymi. Sam główny tytuł Kongresu jest bardzo wymowny: „Wartości chrześcijańskie podstawą ładu międzynarodowego”, a jego podtytuł brzmi: „Wartości cywilizacyjne dla Trójmorza – o powrót do normalności”.

Wprowadzenia do obrad Kongresu dokonał ks. inf. Ireneusz Skubiś. Jak powiedział: Kongres wpisuje się w bardzo ważne trendy, które od pewnego czasu są przedmiotem zainteresowania globalnego. Trzeba tu też od razu powiedzieć o sporze cywilizacyjnym. Uruchomiony został spór między zwolennikami cywilizacji miłości, czyli cywilizacji chrześcijańskiej i cywilizacji śmierci, neopogańskiej, której wyrazem jest m.in. gender i karta LGBT. Jakże ważne miejsce w tej kulturze znajduje człowiek. Jan Paweł II mówił wyraźnie, że „człowiek nie może sam siebie do końca zrozumieć bez Chrystusa”. Uznajemy za właściwe podjąć refleksję na temat godności, jako elementu stabilizacyjnego osoby, rodziny i narodów. Temat godności w wymiarze zarówno osobistym, jak i wspólnotowym tak bardzo podkreśla w swoim nauczaniu św. Jan Paweł II – papież Słowianin. Należy zauważyć, że myśl Kościoła w bardzo ważnym aspekcie personalistyczno-prawnym nie jest, znana i uznana, a przecież opiera się ona nie tylko na Ewangelii, ale również na uznaniu prawa naturalnego i właśnie godności osoby ludzkiej.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś podkreślił: „My jako chrześcijanie musimy oprzeć naszą «soft power» przede wszystkim na dobrze uformowanym sumieniu. To jest najważniejsza siła jednostki i społeczeństwa. Tak więc – kto chce budować siłę, musi budować najpierw charakter człowieka i jego sumienie”.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP w związku z informacją o śmierci kardynała Zenona Grocholewskiego nie mógł wziąć udziału w Kongresie, dlatego tuż przed jego rozpoczęciem nagrał swoje wystąpienie, w którym stwierdził: „Trzeba dziś powrócić do przeświadczenia ojców założycieli Unii Europejskiej, którzy pragnęli, by przyszłość była oparta na zdolności do wspólnego działania na rzecz przezwyciężenia podziałów oraz krzewienia pokoju i jedności wśród wszystkich narodów kontynentów. W centrum tego ambitnego projektu politycznego była ufność w człowieka, nie tyle jako obywatela bądź podmiotu ekonomicznego, ale w człowieka jako osobę obdarzoną transcendentną godnością”.  

Ks. prof. Józef Krukowski mówił, że papież Jan Paweł II w relacjach między Kościołem a Państwem wskazywał na potrzebę dialogu. „W dialogu tym trzeba jasno mówić: kim ja jestem żeby móc rozmawiać z kimś drugim, który jest inny. Trzeba bardzo jasno mówić, bardzo stanowczo kim ja jestem, kim ja chcę być i kim chcę pozostać”.

Minister Wojciech Murdzek podkreślił, iż jesteśmy dzisiaj przed wielkimi wyzwaniami. Polska jest na wyjątkowej pozycji, aby włączyć się do współtworzenia Europy współczesnej. W perspektywie 100-lecia urodzin papieża Jana Pawła II powinniśmy cenić to, co Jan Paweł II nam zostawił, a także odkrywać to na nowo. Wskazówki te nie tracą na aktualności i wyznaczają perspektywy na przyszłość.

Pan Jarosław Schabieński z IPN stwierdził, że „Solidarność” inspirowana była Prymasem Tysiąclecia Stefanem Kardynałem Wyszyńskim oraz papieżem Janem Pawłem II. „Solidarność” nie była tylko zjawiskiem politycznym czy społecznym, ale również duchowym. Kończąc stwierdził, że nie można przecenić znaczenia Jana Pawła II w wymiarze idei czy chrześcijańskiej cnoty.

Sesja „Wartości cywilizacyjne dla Trójmorza – o powrót do normalności” w ramach IV Międzynarodowego Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi” zatytułowanego „Wartości chrześcijańskie podstawą ładu międzynarodowego” potrwa na Wigrach do 19 lipca 2020 r.

Opiekę medialną objęła Telewizja Polonia. Patronem medialnym są: Tygodnika Katolicki „Niedziela”, Martyria, Radio Białystok, Radio 5.

Organizatorami Kongresu na Wigrach są: Fundacja „Myśląc Ojczyzna”, Fundacja Wigry Pro, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach, Program „Niepodległa” na lata 2017-2022 oraz Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

 

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 20

W poprzednim tygodniu: 53

W tym miesiącu: 192

W poprzednim miesiącu: 193

Wszystkich: 26814

Zegar